• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

HACILI MAHALLESİ DERNEĞİ


Kavak Hacılı Mahallesi Tanıtma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Dernek Başkanı : YAŞAR AKER
                  

Derneğimiz 2007 yılının Şubat ayında kurulmuştur. Dernek kurma ihtiyacımız ise köyümüzün göç vermesinden dolayı anane ve geleneklerini yerine getirememesinden doğmuştur. İlk olarak 60 kişilik bir grup Samsun?da bir çay ocağında toplandık ve burada kurucular kurulunu tespit ettik. Buna göre, Cevdet Genez, Seydahmet Aker, Şaban Cömert, Necati Genez, Ramazan Cüre, Bekir Şahinkaya, Halit Cüre görevlendirilmiştir. Derneğimiz 7 yıldır resmen seçilmiş yönetim kurulu ile görevine devam etmektedir.

Dernek Başkanı Cevdet Genez, Başkan Yardımcısı Emrullah Genez, Muhasip Bekir Şahinkaya, Ali Genez, Yazman Halit Cüre, üyeler Mehmet Cüre, Seydahmet Aker ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Derneğimizin çalışmalarını şöyle sıralayabiliriz;

Cami avlusundaki cenaze namazı kılınan 150 metrekarelik alan beton dökülerek kullanışlı hale getirilmiştir,

Caminin çevresi direkli lambalar ile aydınlatılmıştır.

Köy idare heyetinin kargazını yaptığı çok amaçlı binamızın sıvası, iç donanımı, sandalye ve masaları ile mermer taban döşeme ve merdivenleri yaptırılmıştır. Plastik pencereler, demir kapılar, abdesthane ve tuvaletlerde derneğimizce yapılmıştır.

Mezarlık alanı içinde bayır yerler iş makinaları ile tıraşlanarak 800 adet çam fidanı dikilmiştir.

Mezarlık içindeki yabancı ağaçlar, dikenler, kesilerek temizlenmiş odun olarak idare heyetinin satmasına yardımcı olunmuştur.

Mezar içine boydan boya 3 metre genişlikte yol açılıp, çakıl döşenmiştir.

Hayat önü mevkiindeki menfezin üzeri çakılla doldurulmuştur.  

Yaz şenlikleri yapılmış mezarlıklar ziyaret edilmiş, mevlitler okutulmuştur.

Tiyatro ekipleri tiyatrolar oynadılar. Folklor gösterileri yaptılar. Toplu yemekler yenildi. Hoş vakitler yaşandı.

Bayram Namazı sonralarında cami avlusunda bayramlaşma sırasında halka çikolatalar ikram edilmiştir.

Arife günleri Samsun'dan topluca araba tutularak mezarlık ziyaretleri yapılmıştır.

Cenazelerde yemekler verilmekte. Haberleşme mesajları atılmaktadır, insanlarımızı köye götürecek araçlar ayarlanmaktadır.  

Büyükşehir Belediyesi'nden araç temin edilerek, Samsuna gezi tertip edilmiştir. Ekmek Fabrikası, Hayvanat Bahçesi, Bandırma Gemisi, okul bahçeleri, Sahil yolu, Teleferik İstasyonu gibi yerler gezildi. Huzurevi ziyaret edilerek yaşlıların gönülleri alındı. Köylülerimiz tekrar evlerine bırakıldı.

İhtiyaç hasıl olması üzerine köye bayanlar yemekhanesi ve tuvaleti yaptırılmıştır.

Köyümüzde kullanılmak üzere Samsun Ziraat Bankası'ndan 10 adet masa, 50 adet sandalye temin edilmiştir.

Cami içerisine ayakkabılık yaptırılmış, çok amaçlı binamızın yemekhanesine ısıtıcılar takılmış, ses düzeni bağlanmış, köy manzaraları pano haline getirerek yemekhaneye asılmıştır.

Türk Alman Vehler derneğiyle ortak hayra çeşmesi yaptırılmış, çevre düzenlemesi gerçekleştirilmiştir.

Dikenli otlar ve çalılarla kaplı mezar araları her yıl ot biçme makinamızla temizletilerek ziyaretçilerin serbest hareket etmeleri sağlanmıştır. Aynı çalışmalar her yıl devam edecektir.

2012 yılının 20 Mayıs günü KADEF'in düzenlediği Ata'ya Yolculuk isimli konvoyu Doruk Kahve?de davullarla folklor oyunlarıyla karşılanmış, dernek başkanı ve köy muhtarları tarafından ekip ile karşılanmış çiçek verilmiş ve uğurlanmıştır.

Derneğimizin bu çalışmalarına katkıda bulunan sponsor, kurum ve kuruluşlara şahıslara ve köyümüz halkına dernek yönetimi adına teşekkürlerimi sunuyorum. Gelecekte derneğimize başarılı çalışmalar, üyelerine uzun sağlıklı ömürler diliyorum.

Birlik ve beraberlik arzusu içinde örnek bir köyde yaşamak dileğiyle.

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466