• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

ERSİN ERGE Danışma Kurl.Bşk.

ERSİN ERGE 
DANIŞMA KURULU BAŞKANI

Cumhuriyet Dönemi Türk Şiiri' nde 3. Yeni Şiir Hareketi' nin öncü şairlerinden olan Ersin Erge, 1963 Kavak Boğaziçi Köyü doğumlu olup; çocukluk yıllarını Ankara ve Samsun ile doğduğu köyde geçirdi. İşletme Ön Lisans' la AÖF' den ayrıldı. Basında çalıştı. Vekil öğretmenlik ve özel bir şirketin muhasebesinde çalıştı. Samsun Büyükşehir Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nden mezun oldu. Pedagojik eğitimini tamamladıktan sonra 14 yıl Konservatuar Tiyatro Bölümünde, Türk Tiyatro Tarihi alanında Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.

Yunus Emre'nin: "Geliş danış olalım/ İşi kolay kılalım/Sevelim sevilelim/Dünya kimseye kalmaz" dizelerinin Birleşmiş Milletler Binasının duvarına İngilizce ve Türkçe yazılması için oynadığı "Ballar Balını Buldum Yunus" adlı oyun gibi irili ufaklı tiyatro oyunlarında görev aldı. "Şerefiye", "Herhangi Bir Gece Yarısı" , "Taşbademleri", "Cephede Piknik" ve "Ders" adlı oyunların yönetmenliğini yaptı. "Samsunda Sanat Sanatta Samsun" adlı televizyon programını, Türkiye'nin ilk yerel televizyonunda, bir yayın dönemince sundu. "Samsun Göründü Paşam" adlı kısa metrajlı film senaryosunu Samsun Valiliğinin katkılarıyla, Atatürk'ün Samsun'a ilk adımının 80.yılında filme aldı. Film TRT Televizyonunda gösterildi. Şair-Yazar Ersin Erge 1984 yılında başladığı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Yaşam Merkezi Müdürü olarak çalışmakta olup, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu'nda "Gözlemci" olarak görev yapmaktadır. "İnsanlığa katkısı olmayan sanat yok olmaya mahkumdur" diyen Ersin Erge'nin sanatçı kişliği ve eserleri; Polonya'nın Krakow ilindeki "Unuwersytet Jagıellonskı Instytut Fılologu Orıentalnes Zaklad Turkologu" de Slwia Janas tarafından tez konusu yapıldı. Sanatçı hakkında 76 sayfalık kitap yazıldı. Söz konusu kitap Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kütüphane Daire Başkanlığındadır.

ERSİN ERGE'NİN ESERLERİ :

TEMELİMİZ KÜLTÜRDÜR Deneme : Samsun Sanat Yayınları ?(1996) TÜRK TİYATRO TARİHİ Derleme Ders Kitabı (1997) SAMSUN GÖRÜNDÜ PAŞAM Senaryo/Kısa Metrajlı Film (TRT-2 1999) VARDİYA Şiir Barış Gazetesi Yayınları. 1.Baskı (2006) TUT Kİ Şiir Barış Gazetesi Yayınları: 3.Baskı. (2007) HERHANGİ BİR GECEYARISI Tiyatro Eseri (Sahnelendiği iller:Samsun, Sinop, Zonguldak, Amasya , Ankara,) Oktay ZERRİN-

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar15.427015.4888
Euro16.034316.0985