• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

ERSİN ERGE Danışma Kurl.Bşk.

ERSİN ERGE                  
                                                              DANIŞMA KURULU BAŞKANI

         ERSİN ERGE : 1963 Samsun, Kavak-Boğaziçi Köyü doğumlu olup; İlköğretimini Çakallı İlkokulunda, Lise öğrenimini Samsun 50.Yıl Lisesinde tamamladı.Anadolu Üniversitesi, İktisat Fakultesinin Kamu Yönetiminden mezun oldu. Değişik gazete ve sanat dergilerinde çalıştı.Vekil Öğretmenlik ve özel bir şirketin muhasebesinde görev yaptı.Samsun Konservatuarı, Tiyatro Bölümünden mezun oldu.Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladıktan sonra, Tiyatro Bölümünde 12 yıl Öğretim Görevlisi olarak çalıştı.
         Ersin Erge hocalığının yanısıra; Yunus Emre'nin: "Gelin danış olalım/ İşi kolay kılalım/ Sevelim sevilelim/ Dünya kimseye kalmaz" dizelerinin Birleşmiş Milletler binasının duvarına İngilizce ve Türkçe yazılması için oynadığı "Yunus Emre" adlı oyun gibi irili-ufaklı tiyatro oyunlarında görev aldı. 'Şerefiye', 'Herhangi Bir Gece Yarısı', 'Taşbademleri', 'Cephede Piknik' ve 'Ders' adlı oyunların Yönetmenliğini yaptı. "Samsun Göründü Paşam" adlı kısa film senaryosunu yazarak, filme aldı. Film TRT de gösterildi.
      Bir yayın dönemince de "Samsunda Sanat Sanatta Samsun" adlı televizyon programını, (SRT) Televzyonunda, hazırlayıp sundu.

         Ersin Erge 1984 yılında başladığı Ondokuz Mayıs Üniversitesinde, Müdür olarak çalışmaktadır...Üniversitenin 12 yıl, Kültür ve Spor İşleri Müdürlüğü görevini yaptı. Üniversite de Tiyatro Kulübünün ve Ulusal Tiyatro Festivalinin kurucularındandır.Öğrenci Gazetesi Mesul Yazı İşleri Müdürlüğü görevi de yapmıştır.Çalıştığı kurumda Başkan Vekilliği de yapmış olan Ersin Erge, halen aynı kurumun Müdürlük kadrosunda çalışmaktadır...
      Türkiye Halk Oyunları Federasyonunda "Gözlemcilik" de yapmış olan Ersin Erge " HABER Gazetesinde kültür-sanat üzerine köşe yazarlığı yapmış olup "Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi" alanında Yüksek Lisans çalışmalarını sürdürmektedir...
      Ersin Erge, ayrıca Samsun Kavaklılar Derneğinin, Başkanlığını 8 yıl yapmıştır.Samsunlu Sanatçılar Derneğinin İkinci Başkanıdır. Kültür- Sanat Platformu Derneğinin ise Yönetim Kurulu Üyesidir.
      Ersin Erge'nin eserleri ve sanatçı kişiliği; Polonya'nın Krakow İlindeki "Unuwersytet jagıellonskı lnstytut Fılologıı Orıentalnej Zaklad Turkolog" de, Sylwia Janas tarafında 'Mılosc W Poezjı Ersin ERGE ' adı ile tez konusu yapıldı.Sanatçı hakkında 76 sayfalık lehçe kitap yazıldı. Eserlerinden bazıları, lehçeye ve ingilizceye çevrilmiştir.

ŞAİR-YAZAR-YÖNETİCİ: ERSİN ERGE' NİN ESERLERİ:

TEMELİMİZ KÜLTÜRDÜR   Deneme /Samsun Sanat Yayınları...(1996)
TÜRK TİYATRO TARİHİ        Derleme Ders Kitabı: Pasifik Yayınları(1997)
SAMSUN GÖRÜNDÜ PAŞAM   Senaryo/ Kısa Metrajlı Film:(TRT 1999)
VARDİYA                                        Şiir: Sevinç Yayınları.3.Baskı..... (2014)
TUT Kİ                                             Şiir: Sevinç Yayınları 4.Baskı .(2015)
HERHANGİ BİR GECEYARISI       Tiyatro Eseri: (Sahnelendiği İller: Samsun, Sinop, Zonguldak, Ordu, Amasya, Ankara, ....)

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398