• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

MAHMUTLU MAH:DERNEĞİ

 


Mahmutlu Mah.Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Dernek Başkanı: Durmuş MUTLU

Tel:0533 332 20 79

Kavak Mahmutlu Mah. Samsun iline 27 kilometre Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Havana tesisleri olarak anılan Sapak mahallesinden 3 kilometre içeride Mah. merkezi olup, bu 3 kilometrelik yol çok virajlıdır. Mah.çevresinde birçok kaynak suyu çeşmeleri mevcuttur. Mahallenin ortak ormanı ve köylünün bireysel ormanı yeterli miktardadır. Yasalara göre korunur ve kesim yapılmaktadır. Mahallenin ortasından diğer köylerin asfalt yolu geçmektedir.

Mahalle adını Sermayeli oymağının obasından olan Mahmudlu, Mahmudi, Mahdlar, Mahbud tabiriyle belirtilen Türkan Yörükan taifesinden alır. Arşiv verilerinde Horosan, Arabgir, Konya, Malatya, Alaiye, Niğde ve Haleb sancakları yeni il kazası (Sivas Sancağı), Çine kazası (sığla sancağı) Günyüzü kazası (Ankara Sancağı), Tire kazası (Aydın Sancağı), Dimetoka ve Filibe kazaları (Paşa Sancağı), Ortaköy kazası (Edrine Sancağı)?nda adları geçen bu cemaat 1530 tahrir defterlerinde Haleb, İçel, Teke, Ankara, Konya, Aydın, Kengiri, Saruhan livalarında meskundur.

 Sermayeli oymağına tabi Mahmudlu taifesi Azerbaycan oymakları arasında da görülür. Sermayeli Denişmendli Türkmenleri?ndendir. Danişmendliler?in ilk tahririnde görülmeyen Sermayeli aşireti 1656 yılında 3 cemaat halindeydi.

 15. ve 16. Yüzyıl tahrir kayıtları, 17. Yüzyıl avarız kayıtlarında bulunmayan köyün kuruluşu tahminen 18. Yüzyıldır. 1837 yılı Canik liva defterinde kaydı bulunan köyün ilk muhtarı Gümüşçü Ali Oğlu Ali?dir. 

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLUTakvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265