• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

KARAASLAN MERKEZ MAH.DERNEĞİ

Samsun İli Karaaslan Merkez Mah. Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
Dernek Başkanı: Cemil KÖKSAL

Tel:0532 453 35 74

Kavak Karaarslan Mahallesi Samsun iline 30 kilometre, Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Samsun Ankara karayolu üzerinden Mahmutlu-Mahmutbeyli Mah. hattından ulaşılmaktadır. İlçe merkezinden ise Kavak Çakıralan karayolundan Mahmutbeyli mahallesinden ulaşılmaktadır. 
Mahalle adını Osmanlı arşiv verilerinde 'Karaaslan' tabiriyle anılan Türkmen cemaatinin buraya yerleşmesiyle bu adı alır. Karaaslan adı, Oğuzlar'da sıkça görülen şahıs adlarındandır.
Köyde Ahçıköse / Aşçıköse, Dombalak, Emirhasan, Sadıklı, Mezra, Çeylük mahalleleri bulunmaktadır. Bu mahallelerden Dombalak bol fasülyenin yetiştiği bir yerdir. Tepe üzerine kuruludur. Etrafından dere akar. Kuzeyinde 500 metre uzaklık 810 metre rakılı Dombalak Tepesi bulunur. 
TARİHİ VE TURİSTİK ALANLAR
Kavak'ın yaklaşık 20 kilometre kuzeydoğusunda, Karaaslan Köyü yakınlarında 870 metre rakımda ve Samsun yolunun batısında yer alan Kaletepe,, U.Bahadır Alkım'ın araştırmaları sırasında saptanmıştır. Vadiye iğemen doğal bir tepe üzerinde yer alan ve yaklaşık olarak 60 x 35 metre boyutunda ve 10 metre yüksekliğindeki Kaletepe'de gerçekleştirilen incelem sonucunda İlk Tunç Çağı yerleşimleri olduğu anlaşıldı. 
Köyde bir ahşap cami vardır. 107 ada 5 nolu parselde bulunan mezarlığın kesin tarihi belli değildir. 
Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.486832.6170
Euro34.601234.7398