• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

KAPUHAYAT MAH.DERNEĞİ

Kapuhayat Mah. Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği

Dernek Başkanı: Mehmet CANDEMİR

Tel: 0 507 241 21 83

Kavak Kapuhayat Mah.dağlık bir alandadır. 800-850 metre civarında bir yerdir. Ormanlık bir alana sahiptir. Etrafı tepelerle çevrilidir. Kapuhayat'ın güneyinden Toptepe'ye doğru yol gidiyor. Tarım alanları kısıtlıdır. Doğusu, batısı, kuzeyi kapalı dağdır. Güneyi ise açıktır. Havadar yerlerde Çerkezler yüksek yerleri tercih etmişlerdir. Yayla görünümünde bir yer olan Kapuhayat Köyü'nde ahır ve mera hayvancılığı yapılıyor. 6-7 evlik bir yerdir. 

Samsun iline 73 kilometre, Kavak ilçesine 23 kilometre uzaklıktaki Kapuhayat Köyü'ne Samsun Ankara karayolu üzerinden Doruk Mahallesinden ulaşılmaktadır. 

1933'de Kapuhayat diye geçen köy 19. yüzyılda Çerkez iskanı sunucu kurulan bir yerleşim yeridir. Hayat halk ağzında genellikle köy ve kasaba evlerinde üstü kapalı bir veya birkaç yanı açık sofa anlamında kullanılır. Eskiden evlerde bahçeye bakan üstü kapalı, önü ve bazen yanları açık sofaya da denir. Bazı yörelerde avlu ya da balkon, sundurma anlamında da kullanılır. Kavak yerel ağızda ise; hayvanların barınak olduğu yere denir. Su yer, çobanların bulunduğu derme çatma yerdir. 

GEZİLECEK YERLER

Pınarı, ormanı ve yaylasıyla bir bakıma hayat yeri diyebiliriz. Mahalle de çok az kişi yaşadığından sessizlik arayanlar için gerçekten stratejik bir yer...

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.435232.5652
Euro34.707534.8466