• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
RAMAZAN YARDIMI
Saat
Site Haritası
Üyelik Girişi

ÇİVRİL DERNEĞİ


Kavak Çivril Mah. Yrd. ve Dayanışma Derneği DERNEK BAŞKANI : KURTÇA ÖZENÇ


Samsun iline 35 kilometre Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Samsun Büyükşehir merkezinden; Samsun - Ankara karayolu üzerinden Mahmutlu - Mahmutbeyli hattından gidilir. İlçe merkezinden Kavak - Çakıralan karayolundan Mahmutbeyli köyü hattından ulaşılmaktadır.

Bu yer adı üzerinde inceleme yapan bir araştırmacı tebliğinde; bu adın çevir fiiliyle alakası ve tahrir defterlerinde "Çivril Yörükleri" diye anılan topluluğun varlığı arasında bu ismin nereden geldiği yönünde kararsız kalmaktadır.

Çivril Yörükleri Cemaati, 15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerinde Kütahya livasında bulunuyor. Türkler, cemaat isimlerini bulundukları yerin isimlerinden de alabiliyor. Çivril yer adının kökeni ve anlamı yönünde Bilge Umar?ın görüşü bu konuya açıklık getiriyor.

Gerek bu adın içindeki çivr- bölümünün gerek cevr - çevr öğesini içeren adlmar içindeki o öğenin gerçekte Devrek, Divrik gibi adlarda gördüğümüz devr-divr öğesiyle köken hısımlığının bulunduğunu söyleyebiliriz. İvr öğesi Pelasgos / Luwi dilinde bol su anlamındadır.

Çevril, Çivril adlarının sonundaki -il de aslında Luwi / Pelasgos dilinin ?Geçit, boğaz? anlamındaki 'ila'sıdır. Dolayısıyla bu adların tümü bol suyun aktığı bir doğal geçide 'sulu derbente' işaret eder. Denizli'deki Çivril, o tür vadi, doğusundaki Kufi Çayı vadisidir.

Cevre, Cevril, Çevril, Çivril gibi adların başındaki C/Ç'ye gelince bunlar Türkleşme öncesi yakın dönemde Z ya da Tz idiler.

Çivril, Kavak'ta Kürtün Çayı vadisinin yukarı bölümündedir. Osmanlının bölgeye hakim olmasından beri yerleşim dahilinde bulunan köyün 1485 yılında vergi nüfusu 34, 1520'de 34, 1576'da 109'dur. 1642 yılı Canik Avarız Defteri'ne göre köyün ilk muhtarı Kral Oğlu Ali'dir.

GEZİLECEK YERLER

Çivril köyü, Osmanlının bölgeyi ele geçirmesinden beri yerleşim yeri içerisindedir. Köyde güzel bir ahşap caminin önceki senelerde varlığından söz edilse de şu anda hatıra olarak sadece süslemeli kapısı kalmış durumdadır.

Köyün güney tepeleri arkeolojik araştırma bekliyor diyebiliriz. Özellikle taştan yapılma balta, ok uçları ve mızrak uçlarının bulunduğuna dair söylemler bunu ortaya koyabilir.

Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.883933.0157
Euro35.783235.9265