• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/kadef.federasyon/
 
BİZİ TAKİP EDİNİZ
Site Haritası
Saat
Üyelik Girişi

İSTANBUL'UN FETHİ

İstanbul fethinin 567 . yıl dönümünde Fatih Sultan Mehmet Han'ı ve muzaffer ordusunu Rahmet ve minnetle anıyoruz.

İSTANBULUN FETHİ

Geceler vardır dirilişe gebedir, fecr olur;
Şehr-i İstanbul fetholunur, bir çağ kapanır bir çağ açılır...

Bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan Fatih Sultan Mehmet'in ve tüm ecdadın ruhları şad olsun...

İstanbul fethinin 567. yılı kutlu olsun.
Bayram ERİŞGİN
KA-DEF Genel Başkanı
İSTANBUL’UN ALINIŞININ ETKİLERİ

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı Padişahlarının yedin­cisi, II. Murat’ın oğludur. II. Mehmet adıyla anılırsa da onu tarihe geçiren ünü, İstanbul’u almasıyla olmuştur. İstanbul’u fethettikten sonra Fatih adıyla anılmıştır.

Fatih’in ilk tahta geçişi 12 yaşında olmuştur. Bunu fırsat, bilen Macarlar, bir Haçlı ordusu toplayarak Osmanlılara saldırmaya kalkışınca Fatih babasına, “Eğer padişah biz isek, size emrediyoruz, gelip ordunuzun başına geçiniz; yok siz iseniz, devletinizi kendiniz savununuz!” demiştir. Bunun üzerine II. Murat tekrar tahta geçmek zorunda kalmış ve düşmanı yenmiştir.

1451 ‘de babasının ölümü üzerine yeniden tahta geç­tiğinde ise İstanbul’u almayı hedeflemiştir. İki yıllık bir ha­zırlık devresinden sonra Osmanlı ordusu İstanbul’u kuşat­mıştır. Verilen güçlü bir mücadele sonucunda yüzyıllardır Roma ve Bizanslılara başkentlik etmiş olan o güzel İstanbul, 29 Mayıs 1453’te artık Türklerin olmuştu.İstanbul’un alınması dünya tarihinin en önemli olayla­rından biridir. Bu olay Fatih Sultan Mehmet’i de asker ve si­yaset adamı olarak dünyanın eri büyük insanları arasına kat­mıştır.

İstanbul’un alınması dünyanın gidişini değiştirmiş, gelecek zamanları etkilemiştir. Türkler bu olaydan sonra yüzyıllar boyu Doğu Avrupa’dan uzak tutulamamış, Karade­niz ve Ege Denizi Türklerin birer iç denizi olmuştur.

İstanbul’un alınması İslâm dünyasında büyük sevinç­lere yol açmış, Kahire’de halifenin emriyle büyük şenlikler yapılmıştır.

Büyük coğrafî keşifler İstanbul’un alınmasından son­ra başlamıştır. Fetihten sonra Avrupalılar, Türklerden baru­tu ve kullanımını öğrendiler. Araplardan pusulayı kaptılar. Böylece gemicilik gelişti, donanmalar güçlendi.

Avrupa’da Rönesans (yeniden doğuş) hareketin baş­lamasının nedeni de, İstanbul’un alınmasıdır. Anadolu’da ge­lişen çini ve kumaş sanayinin örneklerinin Avrupa’ya kadar uzanması, Avrupalıların gelişmesine katkıda bulundu. Fetih­ten sonra İstanbul’dan İtalya’ya göçen yüzlerce bilgin klâsik yapıtları da yanlarında götürmüşler ve İtalya’da yeniden do­ğuş hareketini başlatmışlardır.

Osmanlı İmparatorluğu, İstanbul’u aldıktan sonra bü­tün Avrupa devletleri için erişilmesi en büyük düş olan bir devlet durumuna gelmiştir. Bu ülke örgütlenmesi ve zenginIiği ile akıllara durgunluk verecek mükemmellikteydi. Avru­pa devletlerinin yöneticileri o günden sonra Osmanlı padi­şahlarını örnek almışlar ve merkezî otoritelerini güçlendir­mişlerdir.

İstanbul’un alınmasıyla birlikte Orta Çağ kapanmış, Yeni Çağ başlamıştır. Böylece tarihte bir Türk, çağ açıp çağ kapatan büyük komutan unvanını kazanmıştır

53 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Takvim
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.11548.1479
Euro9.59079.6291