KAVAK SÖYLEMİŞ - AYVATULLU KÖYÜ
Kavak Söylemiş - Ayvatullu Köyü Samsun'a 45 kilometre, Kavak ilçesine 5 kilometre uzaklıktadır. Samsun Ankara karayolu üzerinden Çukurbük sapağından ulaşılmaktadır.

 

1642 yılı Canik Avarız defterindeki köyün adı Ayvadalı'dır. Tahrir defterlerinde Sülemiş diye geçen köy, adını buraya yerleşen Osmanlı kayıtlarında Sülemişli, Sülemişlü, Sülümüşlü tabiriyle anılan Yörük Türkmen cemaatinden alır. Sülemiş aynı zamanda Türkler'de erkeklere verilen bir isimdir. Günümüzde bu köy, Tabaklı'nın bir mahallesi olan Söylemiş'tir. Halk bu sözcüğe yabancı kalıp uydurma bir sözcükle köyün adını Söylemiş haline getirmiştir.

 

Şu anda köy içinde bulunan yerleşim ve mevki adlarından ilk yerleşim alanının Sülemiş olduğunu tespit ediyoruz. Osmanlı'nın bölgeye hakim olduğu zamanda köyün bütün kısmına Sülemiş sahipti. 1485'de 13, 1520'de 13, 1576'da 46 vergi nüfusuna sahiptir.

 

17. yüzyıla geldiğimizde ise köyün bulunduğu alanda değişiklikler baş göstermiştir. 1642 yılı avarız defterinde Karye-i Sülemiş ma'a Ayvadalu diye belirtilmiştir. Bu da gösteriyor ki Sülemiş'e bağlı 7 hanelik yeni bir köy 17. Yüzyıl başlarında kurulmuştur. 


17. Yüzyıl başında kurulan yeni bir köy ise karye-i Tabaklı olup bu köyün de diğer iki köyden farkı kendir işiyle uğraşan bir köy olmasıdır. 1837 yılı Canik Liva Defterinde bu köylerden hangisi muhtarlıktı sorusuna verilen yanıt ise Güdük Oğlu Osman'ın muhtar olduğu Tabaklı köyüdür. 


Şuan Söylemiş - Ayvatullu Köyü Tabaklı Köyü'ne bağlı bir mahalle gibi gözükse de kendi başına köy olma özelliği taşımaktadır.


Köyün meşhur meyvesi ayvadır. Köyün ismi ayvalarının güzel ve bol olmasından dolayı halk tarafından Ayvadalı, Ayvadolu ve Ayvatullu olarak söylenmektedir. 

Ülkemizin demokrasi mücadelesi verdiği 1950 - 1960 yıllarında 2 dönem Samsun milletvekilliği yapan merhum Abdullah Eker, Kavak ilçesinin en küçük nüfuslu köylerinden birisi olmasına rağmen köyümüzden çıkmıştır. 

Ayrıca terörle mücadelede köyümüz şehidi bulunan onurlu köylerden bir tanesidir. 
ŞEHİDİMİZ ÜMİT EKER'i rahmet ve minnetle anıyoruz. 

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU