HAKKIMIZDA

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde insanoğlu iletişimde uzay çağını yaşarken öte yandan eşiyle, çocuğuyla, komşusuyla iletişimde bulunamamaktadır. Teknolojik gelişme insan sağlığı, özellikle ruh sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir. Birçok ülke gelecek kuşakları olumsuz etkilememesi için bu kopukluğu giderecek yollar aramakta. 


Birbirine yakın fakat, sağlıklı iletişim kuramayan birçok insan karamsarlık ve umutsuzluk içinde yaşamını sürdürüyor Çoğu ilgisizlikten yakınıyor. Birçoğu ise geçim sıkıntısından. Ekmeğini aramak için gurbete giden kişiler ise memleket özlemiyle yanıp kavruluyor. 


Tüm bunlar insanlararası ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Kızgınlık, öfke ve kırgınlıkları içerisinde barındıran söz, hareket ve davranışlarımızın bireyin ve toplumun ruh sağlığını bozmakta. Yol açtığı çatışmalar, sürtüşmeler, kavgalar ise işin toplum dengesini ve düzenini etkileyen bir başka boyutu. 


Aidiyet duygusu ise böylesine ruhsal yaşantılarının girdabında bulunan insanların bu duygular ile baş etmesini sağlayan en önemli etkenlerden birisidir. Bu duygu bir milleti birbirine bağlayarak onun devamlılığını sağlayan, paylaşma, aynı acıyı hissetme, aynı mutluluğu tatma ve aynı kaygıları içinde barındırma hissidir. 


Paylaştığımız duygu miktarı arttıkça hayata bağlanma ve çağımızın olumsuzluklarını bertaraf etme gücümüzün de arttığını fark eden Kavaklılar olarak Samsun'da ve Türkiye'nin çeşitli yerlerinde sayısız dernekler kurduk. Kurulan bu dernekler 2010 yılında Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) çatısı altında birlikte hareket etmeye başladı.


Kavaklı hemşehrilerimizin bir aidiyet duygusunun eseri olan KADEF, kısa zaman içerisinde tüm Kavaklıların ortak sesi olmayı başarmıştır. Gelinen noktada Kavaklının ortak sesi ancak KADEF'ten çıkar sözünü tüm Türkiye'nin lugatına eklenmiştir. 


Samsun ve belki de Türkiye'nin en büyük örgütlenmesi Kavaklılar tarafından KADEF çatısı altında gerçekleştirilmiştir. Peki KADEF ne yapar. Federasyonumuz Kavaklılık bilincini ve bilgilerini geliştirmek, Kavak kültür değerlerini korumak, Kavak toplumu ile diğer toplumlar arasındaki dostluğu ve işbirliğini yaygınlaştırmak, Kavak insanlarının sorunlarını çözmek, çıkarlarını gözetmek için ne gerekiyorsa onu yapar. Düzenlenen etkinlikler, verilen hizmetler hakkında sitemizde çok detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. 


Hep birlikte daha güzel yarınları kendi ellerimiz ile inşa edebilmek için KADEF ile yan yana yürüyecek, insanlara ihtiyacımız var. Bu da sizsiniz. Vereceğiniz en ufak bir desteğin yine size döneceğini unutmayın. 


Peki, bu destek nasıl olabilir? Önce köyünüze bağlı bir derneğe üye olun. Ayda 5 TL gibi çok cüzi bir ücret ödeyerek kendi köyünüze derneğiniz aracılığı ile hizmet gelmesini sağlayın. Sonuçta bu yapılan hizmetlerden yine siz faydalanacaksınız. Sizin sorunlarınızı çözebilmemiz için gerek siyasette, gerek yerel yönetimlerde, gerekse ekonomi alanında hemşehrilerimizin iyi noktalara getirmek için gayret sarf etmek gerekiyor. Bunun için KADEF çatısı altında üretilen her türlü girişime destek olmanız yeterli. Sonuçta üretilen bu fikir ve girişimler ortak akıl ile gerçekleşmektedir. 


Nasıl destek olurum diyenler için belirtmekte yarar var; Hiçbir şeye gücünüz yetmiyorsa dahi internet sitemizi fırsat buldukça ziyaret etmeniz, Facebook gibi sosyal iletişim alanlarında bizlerle ilgili paylaşımlarda bulunmanız da sonuçta birer destektir. Fikirlerinizi bizimle paylaşmanız, kendi içimizde daha da çok birleşmemize katkı sağlayacaktır. Bu geniş ailenin bir parçası olarak yanımızda olduğunuz için teşekkürler.