AKBELEN MAHALLESİ DERNEĞİ


Akbelen Mahallesi Yardımlaşma - Dayanışma ve Kültürel Miraslarını Koruma Derneği

Dernek Başkanı Mustafa Kemal DEMİROĞLU

2008 yılının Haziran ayında kurulan derneğimiz 450 üyesi bulunmaktadır. Derneğimiz amacına yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve Akbelen Köyü'nün ihtiyaçlarını gidermektedir. 


Akbelen köyümüz dışarıya çok büyük göç veren bir köydür. Bu nedenle köyümüzdeki birçok ihtiyaç ancak birlikte hareket ederek giderilebilmektedir. Örneğin köyümüzdeki çeşmelerin düzenlenmesi, köyümüzün ihtiyacı olan yemekhane bu birlikteliğin adresi olan derneğimiz tarafından yapılmıştır. Mutfağın yanı sıra 1000 kişiye rahatlıkla hizmet verebilecek kapasitede olan yemekhanemizin fayansları yine derneğimiz tarafından döşenmiş, masa sandalye ve mutfak malzemeleri tamamlanmıştır. Artık köyümüzden birisi vefat ettiğinde derneğimiz o kişinin ailesine hiçbir yük gelmemesini sağlamakta, gönül rahatlığı içinde cenaze merasimi gerçekleştirilmektedir. Cenazede verilecek yemekler kurmuş olduğumuz mutfakta hazırlanmakta, cenazenin tüm giderleri derneğimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu birlik beraberlik olmasa köyde hiçbir şey yapılmaz.


Köyümüzden göçen insanlarımızın memleket ile bağlarını kuvvetlendirmek, Akbelenli hemşehrilerimizin birlik ve beraberliğini pekiştirmek amacıyla çeşitli etkinlikler derneğimiz vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Örneğin geleneksel olarak Ramazan Bayramı'nın 2. günü Yürmenoğlu Mahallesi Aypınarı Yaylası'nda geniş katılımlı şenlik yapılmaktadır. Kış aylarında yapılan Tirit etkinliği de insanlarımızı bir araya getirmektedir. 


Dernek olarak Milli Eğitim ile temas halindeyiz. Şu an atıl halde bulunan eski ilköğretim okulumuzu restore ettirmek ve sosyal amaca yönelik olarak kullanmak istiyoruz. İnşallah bundan da netice alacağız. 


Kendisini Akbelenli kabul eden, Akbelen'de benim bir damla da olsa katkım olsun diyen Köyde - İlçe Merkezinde - Samsun'da ve gurbette olan köylülerimizin derneğimize üye olmalarını üyelik haklarından yararlanmaları için düzgün yolu, akan suyu bulunan modern bir Akbelen düşleyen herkesi derneğimize üye olmaya davet ediyorum. Gelin hep birlikte kederlerimizi ve sevinçlerimizi paylaşalım.