SAMSUN KAVAK SIRALI KÖYÜ
Kavak Sıralı Köyü 19. Yüzyılda Çerkezleri?in iskanı sonrası kurulan bir köydür. Köy adını eteklerine yerleştiği Sıralı Dağı?ndan alır. Kuzeyi açık, doğusu kısmen açık. Güneyi ve batısı sarp ormanlıktır. Samsun ilinin önemli yüksekliklerinden birisi olan Sıralı Dağlar Kavak ilçesinin doğusunda yer alır ve yüksekliği 1300 metredir.

 

Sıralı Köyü Samsun?a 66 kilometre Kavak ilçesine 16 kilometre uzaklıktadır. İlçe merkezinden Kavak İkizdere köy hattından ulaşılmaktadır.

 

TARİHSEL DURUM

Köy 19. Yüzyılın son çeyreğinde Kafkas göçleri sonucu kurulmuştur. Köyde çok az kişi yaşıyor. 1864'de Ubıh bölgesinden Şaşe'den gelen halk hala köyde yaşamaktadır.


KAVAKLI UBIHLAR


Köyün tarihi mimarisi gerçekten görülmeye değerdir. Köyün Osmanlı dokusu hala devam ediyor. 19. Yüzyıl dünyasında bir köy görülmek isteniyorsa bu mimarileri görmenizde fayda var.


GEZİLECEK YERLER

Köyde doğa yürüyüşü, kış gözlemciliği, köyün flora yapısını incelemek isteyenler için örerilerimiz olan mevkiler;


Kazpınar Mevki: Burası o kadar yüksek bir yer ki... Yürüyerek ulaşmanız saatler alır. Zirveye ulaştığınızda gözlerinize inanamayacaksınız. Çünkü Karadeniz görülüyor.

 

Ömerbaşı Mevki: Doğa tutkunları için inanılmaz güzellikte bir yer.

 

Bakıcak Mevki: Kekiklerin bol olduğu bir bir alan. Eğer çevrenin flaro yapısını incelemek istiyorsanız bu mevki tam size göre...


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU