SAMSUN KAVAK SARAYKENT KÖYÜ

Kavak Saraykent Köyü Samsun'a 26 kilometre Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Samsun Ankara karayolu üzerinden Saraykent sapağından ulaşılmaktadır. (Mahmutlu sapağının 300 metre ilerisi sağdan ilk sapak)

 

DEREKÖY  YOSUNLU

Köyün içerisinde hem kuru hem de sulu dereler var. Köyün doğu- batı yönlerinde dereler bulunuyor. Bu dereler Karataş deresiyle birleşiyor. Karataş deresi köyün güneyinden geçiyor. Bu mahalle adını çevresinden akan dereden alır. Dereköy ile Yosunlu birleştirilerek Saraykent adıyla köy oluşturulmuştur.

 

1642 yılı Canik Avarız Defteri'nde Karye-i Dereköy adıyla geçmektedir. Hane sayısı 4'dür. 1837 Canik liva defterinde muhtarlığı yoktur.  


Şu an köyümüzde yaklaşık 30 hane mevcuttur. Gençlerden oluşan hane sayısı 8 -10 civarındadır. Gençlerin köyleri tercih etmeyerek şehirlere yönelmesi Saraykent'i de olumsuz etkilemiştir. Ancak son yıllarda Saraykent'in arazisinin Ankara yolu üzerinde bulunması tekrar yeniden göç ve yapılaşmayı arttırmıştır. Köyümüz Ankara yoluna 1 kilometre mesafededir. Ulaşımı kolay olması ve Karadeniz'in Anadolu'ya bağlantı noktasında bulunması köyümüzü ileride çok daha fazla göç almasına ve yapılaşmasına neden olacaktır. Köyümüzde 2005 yılından sonra özellikle şehirde oturan ve yazlık kullanım amaçlı olarak çayır deresi ve çakıl içi mevkilerinde yerleşim başlamıştır. Samsun'da ise köyümüz nüfusuna kayıtlı yaklaşık 250 hane bulunmaktadır.

 

SARAYKENT BULUŞMASI HAZİRAN 2012 ..TIKLA..


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU