SAMSUN KAVAK MAHMUTBEYLİ KÖYÜKavak Mahmubeyli Köyü ilçenin kuzeybatı yönünde Divanbaşı, Akbelen, Karantu, Karayusuflu köyleri arasında kalan bir köydür. Ortalama yükseltisi fazla olmayan coğrafi alanda kurulu olan köy, ormanlık bir alandadır. Köyün rakımı 700 metredir. Köy Samsun'a 42 kilometre Kavak ilçesine ise 16 kilometre uzaklıktadır. Havza?ya Çakıralan üzerinden 54 kilometredir. Arazi yapısı her ne kadar düzlükler bulunsa da genellikle engebeli araziden oluşmaktadır. Bu yüzden tarım fazla gelişmemiştir.  Köye Samsun Ankara karayolu üzerinden Mahmutlu  Mahmutbeyli köy hattından ilçe merkezinden Kavak Çakıralan karayolundan ulaşılmaktadır.

 

MEHMED BEY VELED  MAHMUDBEYLİ

15. ve 16. Yüzyıl tahrir defterlerinde bu adla geçen köy, adını 1485 yılında köyün tımar beyi olan Mehmed Bey Veled Mahmud Bey'den alır. Bu isim Mahmud Bey?in babasının adı unutularak Mahmutbeyli geçiyor.

 

1485 yılı tahrir kayıtlarında köyün vergi nüfusu 13, 1520'de 15, 1576'da 51'dir. 1642 yılı Canik Avarız Defteri'nde köyün adı Karye-i Mahmudbeglü diye geçiyor. Köy o sırada 10 hanedir. 1837 Canik Liva Defteri'nde Kürt Halil Oğlu Mehmed köyün ilk muhtarıdır. Köyün medrese alanında şu an taş kalıntıları bile bulunmuyor.

 

KÖYÜN YEMEKLERİ

Buğday (keşkek), mısır çorbası, yayla çorbası, mercimek çorbası, mısır ekmeği, mısır helvası, şekerpancarı pekmezi, ilmek turşusu , Pıtıl, delikli çörek, tepsi çöreği, bişi, dönderme, yoka (yufka) ekmeği, lokma tatlısı, sütlü, zerde, erişte pilav, erişte tatlısı, titrek aşı, domates turşusu, ilmek turşusu, kara pancar turşusu, kelem turşusu, şeker pancarı pekmezi, armut pekmezi, çertük pekmezi


MAHMUTBEYLİ VİDEOSU


MAHMUTBEYLİ TİRİT YEMEĞİ 


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU