SAMSUN KAVAK KOZANSIKI KÖYÜ
Kavak Kozansıkı köyü doğuda Karlı, Kavallı, Bükçeğiz, Batıda Sarıalan, kuzeyde Duman, Bayındır, güneyde Ladik ilçesinin Salur Köyü ile komşudur. Kavak ilçesine 8 kilometre Samsun iline 58 kilometre uzaklıktadır.  Köye ilçe merkezinden Dura köyü sapağından ulaşılmaktadır. 


Geniş bir alanda kurulan köyün 3'te 1'i tarla ve meralarla kaplı  3'te 2'si ormanlarla kaplıdır. Ormanlarında meşe, kayın çoğunlukta olup, yaban armudu (çertük), yaban elması (acuk) yemişen muşmula, kızılcık gibi ağaç çeşitleri mevcuttur. Rakımı 850 metre olan köyde kış mevsimi soğuk ve kar yağışlı, yaz mevsimi serin geçer. 
Köyün coğrafyası belirli yerlerinde kaynak sularına sahiptir. Köyün meraları geniş oup, bu meralarda koyun ve sığır sürüleri mayıs ayının sonunda götürülüp Ekim ayına kadar burada bakılır. 


Kozansıkı köyüne Türkler'in yerleşmnesi tahminen 19. Yüzyılın ortalarından sonra olduğu söylenebilir. Köyün çok yakınlarında o zamanlar Rum köylerinin olduğu bilinmektedir. Bugün dahi tarlaları meraları bu adlarla anılır. Bandiller, Kilisenin Yanı, Kilise Pınarı vb. Köye yerleşen Türkler arasında yer alan, bugün Kabataş soyadını taşıyan sülalenin ataları olan Kaba Hasan, sürüleriyle birlikte Akdağ Yaylası'na doğru giderken, burayı kendisine konaklama yeri olarak belirler. 


Kaba Hasan aslında Mahmutbeyli köyünden (bugünkü Kalelioğlu sülalesi) Akdağ?a giderken günümüzde köyün ortak kullandığı suyun çıktığı yerde birkaç gün konaklar ve daha sonra da burasını yurt edinir. 


Kaba Hasan'ın çok cesur ve güçlü bir kişiliğe sahip olduğu hemen yakınındaki Rum köyleri bulunmasına rağmen buraya yerleşmesinden anlaşılabilir. Daha sonraki yıllarda yanın bugün Akbelen köyündeki Sarıcaoğlu sülalesinden Sarıcaoğlu adlı kişinin de yerleşmesiyle (Bugün Altıngöz soyadını taşıyan sülale) yerleşme süreci tamamlanır. 


1928 yılında bu köyde doğan Aşık Kemali Bülbül, Köyün ve Kavak'ın son yıllarda çıkardığı önemli kişiliklerden birisidir. 


Kavak'taki önemli göletlerden bir tanesi de bu köyde bulunmaktadır. Köyün ismini taşıyan gölet Güngörmez akarsuyu üzerine kurulmuştur

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU