SAMSUN KAVAK KARGA KÖYÜ


 
 
Kavak Karga Köyü Samsun iline 54 kilometre, Kavak ilçesine 4 kilometre uzaklıktadır. Köye ilçe merkezinden Karga Köyü sapağından ulaşılmaktadır.
 
TARİHSEL DURUM
1642 Canik Avarız Defteri'nde Kayı  köyüne ait mezra olarak kurulmuştur. 1837 Canik Liva Defteri'nde Usta Ahmed Oğlu Mehmed köyün ilk muhtarıdır. Köy, Osmanlı arşiv kayıtlarında 'Karga, Kargalı, Kargalu' tabiriyle anılan Yörükan taifesinden bu adı alır. Bu cemaat, Selmanlu aşiretine bağlıdır. Selmanlu, Gündeşli taifesinden; Selmanlu-ı kebir, selmanlu-ı sagir cemaati Danişmendli Türkmenleri arasındadır. Karga cemaati, arşiv verilerinde Adana eyaleti, Aksaray sancağı, Göksun kazası (Meraş sancağı) meskun bölgelerinde geçer.
 
ŞİFA BABA
Karga köyünün kuzeydoğusunda bulunmakta olup büyük ağaçlarla kaplı bir tepedir. Bu yatıra yağmur duası için de gelinmekte, köyün çocukları tüm köyden ekmek yağ toplarlar sepete bir kurbağa koyarlar evlerden bu kurbağaya su dökerler çocuklar altında yıkanırlar. Toplanan ekmekler bir evde yağla kavrularak evliyaya çıkılır, burada ekmek yenir sonra ağçalara çıkılarak yağmur duası yapılır sonra topluca köye gelerek dağılırlar.

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU