SAMSUN KAVAK KARAPINAR KÖYÜ Kavak Karapınar Köyü etrafında yüksek dağlar bulunsa da yerleşim yerine göre uzaktır. Korunaklı bir alanda değildir. Tepenin üzerinde kurulu bir köydür. Her tarafı açıktır. Özellikle kış mevsiminde çevre köylere göre iklimi sert geçer. Karapınar'ın rakımı 850 metre civarındadır.
 
NASIL GİDİLİR?
Karapınar köyü Samsun iline 59 kilometre, Kavak ilçesine 9 kilometre uzaklıktadır. Samsun - Ankara karayolu üzeri Yukarı Çirişli köyü sapağından ulaşılmaktadır.
 
 
Karapınar tepenin üstünde Teknecik Mahallesi bir tarafı dağ, diğer tarafı da düzlük suyu bol bir yer. Gürgen ağaçları boldur. Bir yerden çıkan suya, kaynağa menbaya veya çeşmeye pınar adı verilir. Kara sözcüğü; dağ, ova, ırmak, pınar vb. yerlere ön ad olur. Türkiye'de bu adla anılan birçok yerleşim yeri vardır.
 
TEKNECİK
Bulunduğu alana göre daha çukur bir yerde. Vadi görünümünde ise kısmilik vardır. 850 metre rakımdadır. Teknecik'in güney tarafından dere akıyor. O dere Germiyan'a doğru iniyor. Teknecik, dağlık bir yer. Karapınar'ın sağında. Dere yatağı üzerine kuruludur. Önünde cami ve evler bulunur.
 
Teknenin biri coğrafya diğeri jeoloji açısından olmak üzere iki ayrı anlamı bulunur. Jeoloji anlamında tekke, eski çukurlar üzerine tortulanmış yenice tabakaların, geniş bir yere doğru bir çukurluk yaparcasına uzandıkları yerdir. İç ve Doğu Anadolu arasındaki Uzunyayla böyle bir teknedir. Tekneye yeryüzü biçimi yönünden özellik veren tekneyi çevreleyen yükseltilerdir. Teknenin belirtilmesinde şu hususlar göz önüne alınır.
 
Tekne Jeolojik anlamda kat kat tabakaların dalga biçiminde büküntüler yapmasıyla beliren ve aşağı doğru çukurlaşmış yay şeklindeki durumudur. Bu yay, bir tekneyi andırır. Yer kabuğundaki bu yapıya tekne ya da senklinal denir. Bir bölgedeki çöküntüler sonucu olarak beliren çukur yöreye tekne tabirini kullanan halkımız Türkiye'de Teknecik, Teknealan, Tekneciler, Tekneçukur, Teknedüzü, Tekneli Teknepınar diye birçok köyümüze bu adı vermiştir.
 
15. ve 16. yüzyılda tahrir kayıtlarında Karapınar ve Teknecik adları geçmiyor. 1642 yılı Canik Avarız defterine göre karye-i Teknecik adıyla 7 hanelik bir köy var. Bu da gösteriyor ki Teknecik, Karapınar köyüne göre daha önceden kurulmuş bir köydür. 1837 Cannik Liva Defteri'ne göre Teknecik ile Ilıca tek muhtarlık altındadır. Köyün muhtarı Güdül Oğlu Hüseyin'dir.