SAMSUN KAVAK KARANTU KÖYÜ 
Kavak Karantu Köyü Samsun iline 40 kilometre, Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Samsun - Ankara karayolu üzerinden Mahmutlu - Mahmutbeyli köy hattından gidilir. İlçe merkezinden Kavak - Çakıralan karayolundan Mahmutbeyli köyünden ulaşılmaktadır.
 
 
TARİHSEL DURUM
Köy adını buraya yerleşen Cemaat-i Karantu Türkmen cemaatinden alır. Eski haliyle karantı olan bu sözcük eski Anadolu Türkçe'sinde her zaman görülen 'yuvarlakmaş' dediğimiz ses olayına uğrayarak karantu haline dönüşmüştür. İlk durumuyla küçük ünlü uyumuna uyan sözcük, bu kurala uymaz hale gelmiştir. Bu durum 1200'lü yılların Türkçe'sinin önemli bir özelliğidir. Karantu sözcüğü; karartı, karaltı, bir şeyin belli belirsiz görünüşü anlamına gelir.
 
 
Saraycık çatısı altında toplanan 4 köyün merkezi olan Karantu Köyü'nün 1520 yılı tahrir kayıtlarında vergi nüfusu 32, 1576 yılında 110'dur. 1837 yılı Canik Liva Defteri'ne göre köyün ilk muhtarı Sekmanoğlu Osman'dır.
 
 
Köyün sulak bölgelerinde Dedegöl... Tarihi soku taşından ekmek fırınına kadar birçok maddi kültürü taşıyan köyün; çayırlık alanları mesire için uygun yerler olarak gözüküyor. Köyün ormanları yeni yapılanmayla artmış durumda. Köy geçmiş yıllardaki şen havanısı arasa da geçmişe uzanan süreçteki rolüyle hala hafızalarda yer ediniyor.

 
Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU