SAMSUN KAVAK İDRİSLİ KÖYÜ

Kavak İdrisli Köyü Samsun iline 54 kilometre, Kavak ilçesine 44 kilometre uzaklıktadır. İlçe merkezinden Kavak - İkizdere köy hattından ulaşılmaktadır. 

15. ve 16. yüzyılda İdrislü adıyla anılan bu köy, Osmanlı arşiv kayıtlarında İdris, İdrislü, İdrislü Yörüğü diye geçen Yörük taifesinden adını alır. 

Bu yörük taifesi Osmanlı arşiv  belgelerinde Meraş, Tarsus, Karahisar-ı Şarki Sancakları, Zülkadriye kazası (Kars-ı Meraş sancağı, Edirne kazası (Paşa Sancağı) Ordu kazası (karahisar-ı Şarki sancağı) dahilinde bulunur. 

1485'de vergi nüfusu 11, 1520'de 13, 1576'da 34'dür. 1520'de hane sayısı 3'dür. 1642 yılı avarız defterinde hane sayısı 9'dur. 1837 Canik Liva Defteri'ne göre köy, Kethüda Köyü ile birlikte bir muhtarlıktan oluşmuştur. Köyün ilk uhtarı Mahmud oğlu İsmail'dir. 

TARİHİ VE TURİSTİK ALANLAR 

İdrisli köyünde kayıtlara geçmeyen bir tümülüse rastlanmıştır. Köyün çıkışında Muhsinli yolu üzerinde köyün kuzey batısında yer alır. Buraya köy  halkı Meşelik mevki diyor. 

Köyün bilinen gelenek ve görenekleri arasında bayramlarda ve cenazelerde cami avlusuna her evden yemek çıkarma ve misafirlerle paylaşmak yer alır. 

Yemek çıkaramayan evlere cami avlusundan sofra gönderilir. Bayramlarda köy halkı arasında cami avlusunda en güzel tatlı yarışması yapılır. Köy meydanlarında ağaçlara urgan ve tahta yardımıyla salıncaklar kurulur ve gençler eğlenirler. 

Mayalı hamurdan yapılan pıtıl yörenin ve köyün en meşhur ekmeğidir. Ayrıca köy fırınlarında odun ateşi ile yapılan çörekler de çok leziz olur. Genellikle kış aylarında kaz etinden ve yağından yapılan bulgur pilavlı tirit yemeğine ve yörede yetişen ekşi yaban elması (yörede acuk denilir) veya kızılcık suyuna (zual) kimse hayır diyemez

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU