SAMSUN KAVAK GERMİYAN KÖYÜ

Kavak Germiyan Köyü Samsun iline 57 kilometre, Kavak ilçesine 7 kilometre uzaklıktadır. Kavak Asarcık karayolu üzerinden ulaşılır. Samsun Tren Garı'ndan 08:20'de kalkan tren köye 09:20'de varır. 

TARİHSEL DURUM
Germiyan, Farsça'da 'Ilıca' anlamına gelen 'Germa' sözcüğünden yine Farsça'daki çoğul üretme takısı -yan ile üretilmiştir. Ilıcalar anlamındadır. Kürtçe'de germiyan sözcüğü, kışlama anlamındadır. Germiyan 13. ve 14. yüzyılda Germiyanoğulları Beyliği'nin kapsadığı bölgeye de denirdi. 

Osmanlı tahrir kayıtlarında ve avarız defterinde adı geçmeyen köy, 1837 yılı Canik Liva Defteri'nde görünmemektedir. Büük olasılıkla köyün kuruluşu 19. yüzyıl sonlarında olmuştur. 

Kavak ilçesinin en şirin ve en güzel yerlerinden birine kurulu olan köyün kökeni Kuzey Kafkasya'ya dayanmaktadır. 1864 Çerkesya - Rusya Savaşlarından sonra, kuzey Kafkasya'dan Kavak ilçesine gelen (Abzehler, Wubıhlar) Germiyan köyünü kurmuştur. Wubıh ve Abzeh soyundan olan 3 hanede Germiyan köyüne yerleşmiştir ve bu sülalerden Köseoğlu sülalesi yeni soyadlarıyla Gezer sülalesi olmuştur. 

Germiyan köyünde tamamen çerkez örf ve adetleri geçerlidir. Cenaze törenleri, düğünler, toplantılar, bayramlar ve diğer tüm etkinliklerde kafkas kültürünün has zerafet ve güzelliğini görmek mümkündür. Dil, kültür hala varlığını belirdgin şekilde sürdürmektedir. Köye gidildiği zaman çerkes misafirperverliği insanın gözüne çarpan ilk görüntülerder. Çerkes gençleri gururlu, boyun eğmeyen, özgürlüğe düşkün, cesaretli nazik, saygılı oluşları çerkezlerin en önemli özelliği olarak göze çarpar. 

GEZİLECEK YERLER 

Köyde özellikle yaz aylarında yapılacak birçok alternatif eğlenceniz kuş sesleri ve yeşilin onlarca tonu içinde yürüyüş, gezintisi zirvesinden tüm bölgenin manzarasını rüzgarın verdiği serinlikle izlemek, daha sonra güzel bir mangal keyfi ve köydeki onlarca meyveden sebzeden tadarak unutulmaz bir gün geçirmeniz mümkündür. Ayrıca ilçeye yakınlığı da bir avantaj. 

Ayrıca her sabah ve akşam fotoğraf severler için tren manzarası ve istasyon görüntüleri cazibeyi arttırıyor. Köy bir Çerkez köyü olup yerel geleneklerin yaşatıldığı bir yerdir. Düğünler, cenazeler, yemekler tam anlamıyla Çerkezlerin gelenekleri ile devam etmektedir. Geleneksel yemekleri; hambal (haluj) başta olmak üzere pek çok çerkez yemeğidir. 

Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU