SAMSUN KAVAK DEREKÖY KÖYÜ
Kavak Dereköy Köyünün şu anki yerleşim yeri sırtın yamacında kuzey tarafındaki Kavak deresinden ismini almış olabilir. Ancak köyün içerisinde ve yakınında da yazın kuruyan kışın akan kuru dereler bulunur.

 

 

Muratbeyli - Dereköy arasında hem kuru hem sulu dere var. Bunlar Kavak deresiyle birleşiyor. Köyün kuzeyinde bulunan kurudereler yine Kavak deresiyle birleşir. Bu dere (Kavak deresi) Mert Irmağı ile birleşerek Karadenize dökülür. Köyün yakınından geçen Köselik deresi de bu kuru dereler arasındadır.

 

 

15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerinde Dere adını taşıyan bu köy, adını çevresinde akan dereden alır. Günümüzde köyün adı Dereköy'dür.

 

 

NASIL GİDİLİR?

Samsun iline 52 kilometre, Kavak ilçesine 2 kilometre uzaklıktadır. İlçe merkezinden köyün sapağından ulaşılmaktadır.

 

 

TARİHSEL DURUM

Osmanlının bölgeyi hakimiyet almasından beri yerleşim dahilinde bulunan köyün 1485'de vergi nüfusu 1520?de 10, 1576'da 18'dir.

 

 

1642 yılı Canik Avarız Defteri?nde köyün hane sayısı 8 olup, 3 hane de kendir işiyle uğraşmaktadır. Ayrıca köy halkı Kacalı namındaki nehrin köprücüsü olup avarız vergisinin bir kısmından muaf olmuşlardır. 1837 Canik Liva Defterinde köyün ilk muhtarı Atcıoğlu Ali'dir.

 

 

GEZİLECEK YERLER

Muratbeyli - Dereköy arasında hem kuru hem sulu dere var. Bunlar Kavak deresiyle birleşiyor. Bu dere (Kavak deresi) Mert Irmağı ile birleşerek Karadeniz'e dökülür. Köyün yakınından geçen Köselik deresi de bu kuru dereler arasındadır. Köy adına uygun bir şekilde derelerin bol olduğu bir köy olup, dere kenarları piknik alanları için uygundur.


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU