SAMSUN KAVAK DEMİRCİ KÖYÜ
Kavak Demirci Köyü Samsun iline 62 kilometre Kavak ilçesine 12 kilometre uzaklıktadır. Kavak  Asarcık karayolu üzerinden Demirci köyü hattından ulaşılmaktadır.

 

 

TARİHSEL DURUM

Anlatılanlara göre Demircan soyadlı aile bu köye adını vermiştir. Köye ilk yerleşen ailedir. 1837 Canik Liva Defterinde köyün ilk muhtarı Kara Hüseyin'dir.

 

 

BEKÇİLER

Demirci'nin Mahallesi olan bu yerin adının nereden geldiği yönünde açıklama yapmadan önce bekçi kavramı üzerinde durmak gerekir. Osmanlıda derbent ve geçitlerde koruyuculuk yapma görevinin bir adı da bekçilik idi. 18. yüzyılda derbent teşkilatı açısından muhafazacı ve bekçi ismi altında yeni bir teşekkül meydana getirildi. Derbent bekçileri, ücretli hizmet erbabındandı. Bu hizmete tayin edilen bekçi ve muhafazacılar her köyün en mutemet insanları arasından seçilmekteydi. Başlarında bulunan kimse bekçibaşı namıyla anılırdı.

 

 

GEZİLECEK YERLER

Evliya Bölgesi Dellallar Mahallesi ile Demirci?nin hemen hemen ortasında yer alıyor. Değirmenderesi, değirmenlerin bulunduğu alandır. Kokurdan ise; köyün mesire / piknik yeridir.


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU