SAMSUN KAVAK DEĞİRMENCİLİ KÖYÜ

Kavak Değirmencili Köyü Samsun iline 35 kilometre, Kavak ilçesine 20 kilometre uzaklıktadır. Samsun ? Ankara karayolu üzerinden Değirmencili köyü sapağından ulaşılmaktadır.

 

 

TARİHSEL DURUM

Bu köy adını buraya yerleşen Değirmenci, Değirmencili, Değirmencilü tabiriyle anılan Yörük Türkmen cemaatinden alır. Ulaş boya içerisinde de yer alan cemaat bu bölgede Bayındır taifesine mensuptur.

 

 

Bu cemaatin arşiv kayıtlarında adı geçtiği yerler; Tarsus sancağı, Adana, Maraş eyaletleri, Ulaş kazası (Tarsus Sancağı) 1530 tarihli tahrir defterlerinde Tarsus Maraş livalarında iskan dahilindedir.

 

 

17. yüzyılda Kuşoğlu adlı bir köye bağlı mezra olan Değirmencilü yaklaşık 400 yıldır bu topraklarda varlığını sürdürüyor. 1837 Canik Liva Defteri?nde köyün Susuz ile tek bir muhtarlıktan oluştuğunu görüyoruz.

 

 

TARİHİ VE TURİSTİK ALANLAR

Köyün gezilecek en güzel yerleri dere kenarlarıdır. Büyük bir vadi içerisinde olmayan menderes görünümlü bu dereyi görmeniz güzel olacaktır.

 

 

KÖYE ÖZGÜ TADLAR

Düğünlerde ve özel günlerde yapılan üzerine şeker serpilerek yenilen içi bulgurlu zilli böreği vardır. Ayrıca keşkeği meşhurdur. Kış aylarının vazgeçilmez ziyafeti bulgur pilavlı kaz tiritidir. Bahar aylarında yemeği ise cincile mantarlı veya mıkbaşı mantarlı madımak yemeğidir ve yöreye özgü bir tattır. Toprak fırında pişirilen mısır ekmeği, gömme çöreği pıtıl, cızlak, bişi ve dönderme köye özgü ekmek çeşitleridir.


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU