SAMSUN KAVAK ÇAYIRLI KÖYÜKavak Çayırlı köyü, yamaç üzerine kurulu toprak arazisi düz yapıdadır. Ormanlık alanı sınırlıdır. Yeşillik bir alan olup su sorunu yaşanmaz. Araziyi önüne katmış dağın yamaç eteğine yerleşmiş bir köydür.

 

 

Köy Kavak'a göre batıda kalmaktadır. Arka tarafı güneye, ön tarafı kuzeye bakmaktadır. Köyün batısında Beyköy, doğusunda Muhsinli kuzeyinde Divanbaşı, güneyinde Alaçam köyü bulunmaktadır.

 

 

Güney tarafı hem orman hem yamaçtır. Kuzey tarafı açık ve düzdür. Tarım alanlarının tamamı kuzey taraftadır. Oldukça geniş düzlükleri vardır. Köy ova ile dağların birleştiği dağ eteğinde kuruludur. İmircik Tepesi'nin eteklerindedir. Köyün rakımı 800 metre civarındadır. Köyün hem içinde, doğusunda-batısında kuru dereler geçer.

 

Köy aşağı ve yukarı mahalle olarak ikiye ayrılıyor. Köy evleri birbirine çok yakındır. Köyde minaresiz bir cami ve okul bulunur. Köyde sağlık ocağı, köy konağı yoktur. Köyün iklimi yazın sıcak ve ılık, kışık soğuk ve sert geçer. Köyün rakımı yüksek olduğundan kışın kar çok yağır. Kar kalınlığı yarım metrenin üstünü aşar. İlkbahar mevsiminde hava yağışlıdır.

 

TARİHSEL DURUM

15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerinde 'Çayırlu' diye geçen köy, günümüzde Çayırlı adını taşıyor. Türkler üzerinde gür ot biten düz ve nemli yerlere genelde bu adı vermişlerdir.

1485'de vergi nüfusu 12, 1520'de 9, 1576'da 15'dir. 1520?de hane sayısı 9'dur. 1642 yılı avarız defterinde mezra olan köyün hane sayısı 3'tür.

1837 Canik Liva Defteri'ne göre Beyköy ile muhtarlık olan köyün ilk muhtarı Mustafa Oğlu Ömer'dir.

 


GEZİLECEK YERLER

Köyün güzel görüntüsüne ilkbahar mevsimi ayrı bir güzellik vermektedir. Çünkü köy, ağaçlarla beraber yeşilliğe bürünmektedir. Köyde gezilecek yerler arasında üç pınar ve evliya olduğu söylenen Sırıklı?dır.

 

Sırıklı?nın geçmişi eskilerden beri kuşaktan kuşağa gelen duyumlara göre ellerde çıkan sivilceler için ağaçtan dal kırılır. Çarşamba günü gidilip arkaya bakmadan geri dönülür.


Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU