SAMSUN KAVAK ÇALBAŞI KÖYÜ

Kavak Çalbaşı Köyü veyahut diğer adıyla Minos Köyü Samsun iline 35 kilometre, Kavak ilçesine 15 kilometre uzaklıktadır. Samsun  - Ankara karayolu üzeri Çakallı sapağından ulaşılmaktadır. 
 

MİNOS / ÇALBAŞI

Bir kişi adıdır. Bu tarihsel adın Helenler öncesi kültürden kalma olduğu biliniyor. Adın kökeni ve anlamını minoa sözcüğüyle bulunabilir. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyılarındaki ilk çağ kentleri bu isimleri taşıyor. Minoa da bir kişi adıdır. İlyada Destanı'nda Zeus'un oğludur.

 

 

Köyün adı Türkçeleştirilmek amacıyla 1916'da Mahmudlu olarak değiştirilmeye çalışıldı ama uygulamadan vazgeçilmiştir. Cumhuriyet devrinde 1950'lerden sonra köyün adı Çalbaşı yapılmıştır. Çal, Kırgız sözlüğünde kır (külrengine çalar beyaz) kır kuyruklu at hakkında ve ihtiyar anlamında verilmiştir. Buradaki çal, taşlık yer çıplak tepe anlamındadır. Bu topografik yapıyla uyuma tartışma getirir.

 

 

Osmanlı'nın kurulduğu yıllarda bulunduğu bölge Minos, Çakallı ise Bergos adıyla geçiyordu. 15. ve 16. yüzyıllarda Çalbaşı'nın bulunduğu alanda bir köye rast gelmiyoruz. 17. yüzyılın başında Karye-i Minos adıyla geçen köyün hane sayısı 14'dür. 1837 Canik Liva Defteri'nde köyün ilk muhtarı Kadıoğlu Abdullah'dır. Her yıl Kış mevsiminde Köy Derneği Tirit Günleri düzenlemektedir.

 

 Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU