SAMSUN KAVAK BEYKÖY KÖYÜ
Kavak Beyköy Köyünün yazları sıcak, kışları soğuk, karlı ve yağmurludur. Köy yeşilliktir ve etrafı ormanlıktır. Köy Asar dağı eteğinde kurulmuştur.

 

NASIL GİDİLİR?

Samsun iline 60 kilometre, Kavak ilçesine 10 kilometre uzaklıktadır. İlçe merkezinden Kavak  İkizdere köy hattından ulaşılmaktadır.

 

 

TARİHSEL DURUM

Beyköy adının nereden geldiği yönünde emin bir bilgiye sahip değiliz. Bu adla anılan tahrir defterlerinde Beyköyü Yörükleri Cemaati'ne rastlıyoruz. Türkiye?de bu adla anılan birçok köy olduğundan köyün bu cemaatten adını aldığı yönünde fikirde bulunmak zordur. Beyköy, halk arasında Türkmen olarak addediliyor.

 

 

17. yüzyılın başlarında kurulan köyün 1642 yılı avarız defterinde Karye-i Beyköyü diye geçen köy 7 haneden oluşuyor. 1837 Canik Liva Defteri'ne göre Çayırlı ile bir muhtarlık olan köyün ilk muhtarı Mustafa oğlu Ömerdir.

 

 

YALDIR MAHALLESİ

Eski Türkçede yal-mak yanmak, alevlenmek'ten yal-dır-ak, parlak ışıklı (Yaldırağan, çok parlayan parıldayan. Yadırak, ak parlak ışıklı yaldır yaldır parıl parıl anlamındadır. Halk burayı Yaldırın İsmail diye belirtiyor. Anlaşılıyor ki Beyköy'ün Mahallesi adını lakap adından alıyor. Yaldırağan İsmail ağa.

 

 

ASARKALE

 

Köyün güneybatısında bulunan Asarkale, burada geçmişte bir antik yerleşim olduğu yönünde bize bilgiler verse de burada arkeolojik akaz çalışmalarının olmaması bize somut veriler sunmuyor.

 

 

Kaledoruğu'nda yapılan kazıda buranın köy karakterinde olduğu ve küçük topluluklar tarafından kurulduğu anlaşıldı. Asarkale'nin de aynı nitelikte bir yer olduğunu düşünüyoruz. Köy halkından bazıları gizli kazılarda buradan eşya ve altınların bulunduğunu söylüyor. Halkın evlerini o zamanlar ahşap  kerpiç karışımı yaptıklarını ve avcılık  hayvancılık ile geçindiklerini tahmin ediyoruz.

 

 Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU