SAMSUN KAVAK BELALAN KÖYÜKavak Belalan Köyü sırt üzerine kurulu bir köydür. Çok engebeli bir alan yok. Çorak deresi köyün doğu kısmındadır. Köyün güneyinden Belalan deresi doğuya doğru giderek Çorak deresiyle birleşir. Köyün rakımı 850?900 metre arasındadır.

 

NASIL GİDİLİR?

Samsun iline 63 kilometre, Kavak ilçesine 13 kilometre uzaklıktadır. Samsun Ankara karayolu üzerinden Belalan Köyü sapağından ulaşılmaktadır.

 

 

15. ve 16. yüzyıl tahrir defterlerinde ?Bilalan? diye geçen köy, Türkçe?de ?En Az Çaba Yasası? dediğimiz ünlü genişlemesiyle ?Belalan? adını alır. ?Bil? sözcüğünün birkaç anlamı vardır. Bel Yamaç, dağ beli / Ayakla basılarak toprağı işlemeye yarayan tarım aygıtı. Burada sözcük, dağ sırtlarında geçit veren alçak yer, dağ geçidi, belen anlamı taşır. Bel şeklinde adlandırılan yer biçimi, dağların yüksek yerlerinin çukurca kesimleri olarak anlaşılır. Köy, adını coğrafi konumundan alır.

 

 

1485 yılı tahrir kayıtlarında köyün vergi nüfusu 24, 1520?de 10, 1576?da 35?dir. 1642 yılı avarız defterlerinde köy Kuzulan ile birlikte tek muhtarlık olup köyün ilk muhtarı, Karaoğlan oğlu Ahmed?dir.

 

 

GEZİLECEK YERLER

 

Köyde her yıl dayanışma örneği açısından özellikle Temmuz aylarında şenlik yapılmaktadır. Bu şenlikte pikniklerin yanı sıra çeşitli eğlenceler tertip edilmekte. Köyün birçok yeri piknik için uygun. Özellikle sisli havalarda tepelerin dorukları görülmeye değer. Temiz havanın bol olduğu bir köy. Belalan Deresi de sizleri bekliyor.

 

 Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU