SAMSUN KAVAK BAYRAKLI KÖYÜ
Kavak Bayraklı Köyü Vadide bir köy olup, rakımı 650, 700 metredir. Engebeli arazi üzerine kuruludur. Kuzeyinde Doruk tepesi (851 metre), Kuzeybatısında Kırantepesi (900 metre), Güneybatısında Boztepe (813 metre)?dir. Ormanlık alan içerisinde dağların eteğinde bir köydür. Mahallesi Süleymandağı'dır.

 

 

NASIL GİDİLİR?

Samsun iline 40 kilometre Kavak ilçesine 25 kilometre uzaklıktadır. Samsun?dan gitenler için Samsun Ankara karayolu üzerinden Mahmutlu ? Mahmutbeyli köy hattından ulaşılır. İlçe merkezinden Kavak Çakıralan karayolundan Mahmutbeyli köyünden gidilir.

 

 

TARİHSEL DURUM

Köyün adı 1933 kayıtlarında Sarpak iken adı değiştirilerek 1968 kayıtlarında Bayraklı diye geçmiştir. Sarp, aşılması güç, dik çıkması ve geçilmesi güç yer anlamındadır. Coğrafi terim olarak da çıkılması güç, dimdik kayalıkların bulunduğu yerler için de kullanılan bir tabirdir.

 

 

Köy topografyasına uygun bir yer adı taşırken, yükseltisi fazla olan bir alanda kuruludur. Adı tarihi birikim ve kültürün yanı sıra ad verme geleneğinin dışında verilen bir ad taşır. 17, yüzyılın başlarında kurulan köy 1642 yılı avarız defterlerinde Karye-i Sarpak adıyla geçmektedir. Hane sayısı 4?dür. 1837 yılı Canik Liva Defterinde köyün ilk muhtarı Sinbaloğlu Mehmed'dir.

 

 

SÜLEYMANDAĞI

Bayraklı'nın mahallesi olan bu yerleşim yeri adını Bayraklı?nın kuzeyindeki Süleymandağı'ndan alır.

 

 

GEZİLECEK YERLER

Köy üç tepe arasında kurulu. Tabi bu küçük vadilere davetiye niteliğinde. Özellikle derede balık tutmak ve sessizliği sevenler için hoş bir köy diyebiliriz. Haziran ve Temmuz ayları dere kenarları gerçekten yürümeye değer.  Köye ulaşırken eğer arabanızla gidiyorsanız, özellikle yaz mevsiminde karşınıza mandalar çıkacaktır. İlçede tükenmek üzere olan manda popülasyonu açısından ender bir manzara.

 

 

Köyde yol boyunca iki değirmen göreceksiniz. Derenin karşısında yer alan bu su değirmenleri geçmişteki hatıralarını canlandırmak isteyenler ve çocuklarına masalsı bir hava vermeyi düşünenler için.

 

 Kaynak:Mehmet KÖSEOĞLU