TANITIM HİZMETLERİ

 
İçinde doğup büyüdüğü topluma göre şekillenirken insan, toplum ise kültüre göre şekillenir. Kültürü oluşturan yapı taşlarının en önemlisi ise geleneklerdir. Herhangi bir toplum kendisine ait geleneği, uzun zaman içinde kazanır.

 

Gelenekler toplum denilen bir binanın kolonları gibidir. Toplumlar bu kolonlar sayesinde ayakta kalır. O nedenden dolayı bir toplumun devamlılığı için geleneklerinin yeni nesillerde yaşatılması çok önemlidir.

 

Kavak Dernekler Federasyonu (KADEF) olarak doğduğumuz yerin kültürünü ve yaşamını canlı tutmayı örf, adet ve geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen bir yaklaşım ile faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz.

 

Federasyon olarak Kavaklılık ruhunun canlılığını ve güçlülüğünü sürdürebilmesi için, çağdaş değişmelere ayak uydurabilen, kendi kültürü ile damgalanmış, kendi toplumsal yapısını bozmadan olumlu yönde ilerletecek geliştirecek bir kurum olmaya çalışıyoruz.

 

Örf, adet ve geleneklerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmek için geniş çaplı tanıtım faaliyetlerine ihtiyaç bulunmaktadır. Bu bağlamda federasyonumuzu  ve Kavak kültürünü tanıtmak için yerel, bölgesel ve yaygın basında yer alan birçok etkinliğe imza atıyoruz. Nitekim kültürümüzün önemli parçası ata sporu güreşleri, "Bir Türk kadar güçlü" sözünü tüm dünyaya tanıtan Türk Güreşinin efsane ismi hemşehrimiz Yaşar Doğu'nun anısıyla  özdeşleştirerek tüm dünyaya tanıtan etkinlikler yapmaktayız. Bu etkinlikler sayesinde Kavak kültürünü de tanıtma fırsatı bulmaktayız. 

 

Kurmuş olduğumuz internet sitesi ile yapmış olduğumuz faaliyetlerimiz sistemli şekilde dünyaya tanıtılmaktadır. KADEF olarak farklılıklarımızı anlatacak dergi çalışmasına da önümüzdeki günlerde başlayacağız. Tüm bunların yanı sıra başta Kadın Kollarımız olmak üzere KADEF'e bağlı tüm kollarımız çeşitli ziyaret ve etkinlikler gerçekleştirerek tanıtıma katkı sağlamaktadır.

 

Her geçen gün profesyonel şekilde kurumsallaşarak, gücünü ve etkisini arttıran KADEF, yapılan çalışmalar neticesinde kısa zaman içerisinde adından sıkça söz ettiren sivil toplum kuruluşlardan birisi olmuştur. Kavak kültürünün tanıtımı için gerekli yapılanma ve çalışmalar ise hız kesmeden devam etmektedir.