AZAKLI KÖYÜ DERNEĞİ

18.01.2013


Azaklı Köyü Yardımlaşma Dayanışma Kültür ve Mirasları Yaşatma ve Koruma Derneği
Dernek Başkanı Selamet Kayaoğlu
0 536 811 53 252008 yılının Ocak ayında kurulan derneğimizin 481 üyesi bulunmaktadır.  Derneğimiz amacına yönelik çeşitli etkinlikler düzenlemekte ve Azaklı Köyü'nün ihtiyaçlarını gidermektedir. 


Azaklı köyümüz dışarıya özellikle Samsun'a çok büyük göç veren bir köydür. Bu nedenle köyümüzdeki birçok ihtiyaç ancak birlikte hareket edilerek giderilebilmektedir. Örneğin köyümüzün ortak giderinin hepsini derneğimiz karşılamaktadır. Caminin halılarının değişmesi, ses cihazlarının yeniden alınması, Kandil geceleri ikramları derneğimizden karşılanmaktadır. Derneğimiz kurulduğu tarihten itibaren köyümüzdeki tüm cenazelerin masrafları karşılanmakta, cenaze yemekleri hazırlanmakta, başsağlığına gelen herkes en güzel şekilde ağırlanmaktadır. Bu yapılırken cenaze sahibinden hiçbir maddi bedel alınmamaktadır. Tüm maddi giderler dernek tarafından karşılanmaktadır. Köyümüzdeki yoksul insanlara gerektiğinde maddi kaynaklar sağlanmakta, kendilerine yalnız hissetmemeleri için çeşitli yardımlar yapılmakta, hal ve hatırları sorulmaktadır.Derneğimizce köyümüzde özellikle hasta ziyaretleri gerçekleştirilmekte ve düğünlerdeki gençlerimiz yalnız bırakılmamaktadır. 


Sosyal etkinliklerin yapılması için ve aş evi olarak kullanılması için 500 metre kapalı alana sahip bir yemekhaneyi köyümüze 2013 yılında kazandırmak için çalışmalarımız devam ediyor. Genel kurul toplantımızda tüm üyelerimizle böyle bir karar aldık. Uygulamaya yaz ayında başlanacaktır. Yine genel kurulda alınan karar gereğince Kadir geceleri köyümüzün camisinde mevlüt okutulması ve katılanlara yemek ikramı yapılması kararlaştırılmıştır. 


 Kendisini Azaklı kabul eden,Azaklı'da benim bir damla da olsa katkım olsun diyen Köyde - İlçe Merkezinde - Samsun'da ve gurbette olan köylülerimizin derneğimize üye olmaya davet ediyorum. Gelin hep birlikte kederlerimizi ve sevinçlerimizi paylaşalım. Mevcut üyelerimize de aylık 10 lira gibi bir sigara parası olan aidatlarımızı düzeni ödeyerek bizlere yardımcı olmasını istiyoruz. Derneğimizin yaptığı tüm hizmetler yine size dönecektir. Dolayısıyla hepimizin kendi geleceğimiz için derneğimize sahip çıkmalıyız.